MODA NA MODĘ


Moda to jeden z najdziwniejszych wymysłów w historii. Definiowana jako potrzeba psychiczna, charakteryzuje się naśladowaniem innych osób. Jednak, jak można odnieść pojęcie mody do wolności i indywidualności jednostki? Z jednej strony, to zupełnie się wyklucza. Z drugiej zaś, jest rzeczywistym zjawiskiem.
Chociaż, według wierzeń, wszyscy zostaliśmy stworzeni na jedno podobieństwo, każdy z nas dąży do oryginalności. Chcielibyśmy być odróżniani, żeby czuć się wyjątkowo. Mimo tego, ogrom społeczeństwa, od zarania dziejów, podporządkowuje się modzie. Zazwyczaj, odnosi się to do lansowanego stylu ubierania się. To zjawisko zostało już niejednokrotnie przebadane przez socjologów i psychologów, ale nadal ciężko jest dostrzec jego sens.

 W odwiecznym dążeniu do swojej wyjątkowości, jednocześnie, chcemy wyglądać tak, jak rzesze innych ludzi. Potrafimy zapomnieć o naszych upodobaniach kolorystycznych, o guście w sprawie fasonów i wzorów. Gdy w czasie któregoś pokazu mody padnie hasło „czerń”, dzielnie maszerujemy do sklepów po ubrania o tej barwie.

Chociaż niemiłosiernie męczą nam się nogi, gdy zakładamy buty na obcasach, jak na rozkaz, potrafimy je wkładać przez cały sezon. Gdzie w tym wszystkim odnaleźć własną osobowość…? Cóż, jakoś potrafimy połączyć ogólną modę z własnymi zapotrzebowaniami. Mogłoby się wydawać, że to graniczy z cudem, a jednak dzieje się naprawdę.

Oferty sklepów odzieżowych są na tyle różnorodne, że umiemy wybrać modny ciuch, który będzie odpowiadał naszemu gustowi.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku outsiderów. Zdarzają się wybitne jednostki, które za nic w świecie nie włożą tego, co nosi 60% społeczeństwa. Delikatnie mówiąc, nie martwią się o opinię innych. Wkładają na siebie to, co akurat mają pod ręką lub to, w czym najlepiej się czują. Na ulicy przykuwają spojrzenia przechodniów. Dla uzależnionych od nowych trendów, są dziwadłami. A jednak, chyba należą im się oklaski. To oni pozostają wierni jednej modzie. Tej najważniejszej, bo kreowanej przez swoją indywidualność.

Tagi: ,

Podobne wpisy

Od bardzo wielu lat już jest naszych domach i nie zastanawiamy się nad jego istnieniem. Kiedyś służyło do bardzo ważnych celów jakimi było porozumiewanie się na wojnach. Radio zostało wynalezione stosunkowo dawno lecz mało kto wie, że fale radiowe są wykorzystywane na szerszą skalę niż nam się zdaje. Większość z nas pamięta radio jako urządzenie […]

Internet jest prężnie rozwijającym się medium, które już w tym momencie niemal nie ma końca. Codziennie powstaje mnóstwo witryn, które można przeliczać nawet w milionach. Serwisy informacyjne, plotkarskie, tematyczne. Tego jest mnóstwo! Niemal każdy ma własny pomysł na swoją stronę internetową. Niestety, przez to, że internet jest bardzo ważnym medium i niezwykle popularnym, pojawia się […]

podworeczko.pl